main-ul
KDF Logo Kabinet divadla a filmu
empty
empty Správy o činnosti | Kontakty | Webmail
empty Dnes je 19.03.2024
Meniny ma: Jozef
empty-300
  Language:
 FLAGSK empty
up-right
empty empty empty
empty
menu-ulmenu-ur



content-ulcontent-ur

MEDZINÁRODNÉ PROJEKTY

Projekt International Visegrad Foud

Názov projektu: Súčasné divadlo strednej Európy: Dokument verzus Postmemory
Contemporary Central European Theatre: Document/ary Versus Postmemory)

Anotácia: Ústav divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied je spoluriešiteľom tohto projektu pre mladých divadelných kritikov, hercov, pedagógov a vedcov nielen z krajín V4. Jeho cieľom je skúmať, tvoriť, diskutovať, charakterizovať schopnosť súčasného divadla reflektovať zmeny spoločnosti po roku 1989 aj so zameraním prehodnocovania dejín.
Doba riešenia: 1. 9. 2012 – 31. 8. 2013


NÁRODNÉ PROJEKTY

Projekt APVV

Názov projektu: Umelecké a spoločenské funkcie súčasného slovenského divadla
(Artistic and Social Funkcions of Contemporary Slovak Theatre)

Anotácia: Ústav divadelnej a filmovej vedy Slovenskej akadémie vied je jediným riešiteľom projektu APVV č. 0619-10. Jeho zámerom je charakterizovať estetický, umelecký a spoločenský prínos slovenského divadelného umenia na konci 20. a začiatku 21. storočia, nakoľko táto problematika nebola doteraz komplexne a systematicky riešená. Vytvoriť teatrologické texty reflektujúce transformáciu podmienok pre divadelné umenie a ich dopad na umelecké výsledky a estetické potreby diváka v transformujúcej sa spoločnosti.
Projekt má dve etapy:
1. 2011 – 2013: Výskumno-heuristická etapa
2. 2013 – 2014: Syntetizujúca etapa
Doba riešenia: 1. 5. 2011 – 31. 10. 2014

Projekt Štrukturálnych fondov EÚ

Názov projektu: Európske dimenzie umeleckej kultúry Slovenska
(European Dimensions of the Artistic Culture in Slovakia)

Anotácia: Hlavným zámerom projektu Európske dimenzie umeleckej kultúry Slovenska je podpora excelentného výskumu v oblasti teórie dejín kultúry a umenia. Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV je jedným zo šiestich umenovedných pracovísk Slovenskej akadémie vied, ktoré sa na riešení projektu podieľajú: Ústav dejín umenia SAV (hlavný riešiteľ), Ústav svetovej literatúry SAV, Ústav hudobnej vedy SAV, Ústav divadelnej a filmovej vedy SAV, Ústav slovenskej literatúry SAV a Slavistický ústav Jána Stanislava SAV.
Doby riešenia: 1. 12. 2010 – 30. 11. 2013

Projekty VEGA

Názov projektu: Pravda a metóda v divadle
(The Truth and the Method in the Theatre)

Anotácia: V teatrológii, tak ako v iných umenovedných disciplínach, má pre kvalitu poznania výrazný vplyv otázka metodologického skúmania divadelného artefaktu. V priebehu vývinu tejto disciplíny sa využívali rôzne metódy, ktoré vždy vedeli odkryť niektoré aspekty problematiky, hoci nie vždy všetky. Historická analýza, formálna, štrukturalistická, semiologická, ale aj dialekticko-materialistická, všetky mali prispieť k pravdivému poznaniu, hoci s odstupom času vidíme aj významné obmedzenia použitých metód a dokonca v niektorých prípadoch i deformácie a nepravdy, ku ktorým sa dospelo. Aká je situácia dnes? Ako možno spojiť metódu a pravdu v súčasnej teatrológii? To je nielen otázka filozofická, ale aj čisto praktická zaujímajúca teoretickú i pedagogickú sféru.
Zodpovedný riešiteľ: prof. PhDr. Miloš Mistrík, DrSc.
Doba riešenia: 1. 1. 2012 - 31. 12. 2015

Názov projektu: Multikulturalita vo filmovej teórii a praxi
Multiculturalism in film theory and practice)

Anotácia: Ide o prvý projekt v rámci Slovenska zameraný na systematické spracovanie vplyvu teórii multikulturality na oblasť filmových štúdií i kinematografie. Jeho jednotlivé časti budú venované rôznym teóriám multikulturality, resp. postkoloniality, prieniku týchto teórií do oblasti filmových štúdií a napokon i ich prieniku do jednotlivých filmových diel. Posledná z menovaných častí – analýza vplyvu debát o multikulturalite na filmovú prax v zmysle jednotlivých filmových textov – bude mať charakter prípadových štúdií. Pôjde o analýzu niekoľkých vhodne vybraných diel zo súčasnej svetovej i slovenskej kinematografie z hľadiska ich individuálnych prístupov ku koexistencii kultúrnych vzorcov v rôznych typoch súčasných spoločností.
Zodpovedný riešiteľ: doc. Mgr. Jana Dudková, PhD.
Doba riešenia: 1. 1. 2012 - 31. 12. 2014

Názov projektu: 100 rokov Slovenského národného divadla. Divadelné inscenácie 1920 – 1938 (činohra, opera) – I. etapa
(One Hundred Years of the Slovak National Thetare. Theatre productions 1920 – 1938 (drama theatre, opera) – 1st stage

Anotácia: Cieľom projektu je spracovanie I. etapy výberu a charakteristiky inscenácií Slovenského národného divadla v rokoch 1920 - 1938 z oblasti činohry a opery ako podklad pre pripravovanú knižnú publikáciu 100 rokov Slovenského národného divadla. Dejiny SND budú predstavené prostredníctvom série rekonštrukcií kľúčových inscenácií. Súčasťou projektu budú čiastkové výstupy, ktoré budú mať charakter štúdií vychádzajúcich zo základného výskumu nových prierezových tém.
Zodpovedný riešiteľ: PhDr. Dagmar Podmaková, CSc.Doba riešenia: 1. 1. 2013 – 31. 12. 2015

Názov projektu: Divadlo NÓ – modely a perspektívy
(Noh Theatre – models and visions)

Anotácia: Projekt nadviaže na doterajší pôvodný výskum problematiky orientálneho divadla, konkrétne japonského Nó. Cieľom je aplikovať abstrahovaný teoretický model tejto divadelnej formy na konkrétne hry ako varianty a vytvoriť kľúč na ich scénické čítanie. Výstupom bude rukopis knihy. Okrem vedeckej hodnoty bude práca aj pedagogickým podkladom pre výučbu mimoeurópskeho divadla, ktoré už sto rokov výrazne ovplyvňuje európske divadelné dianie. Hoci potreba dialógu kultúr stále rastie a ťažisko diskurzu sa vychyľuje zo svojho tradičného európskeho stredu, v programe umeleckého a humanitného vzdelávania na Slovensku v tejto oblasti už po dve desaťročia - napriek pádu politických bariér - tolerujeme provizórium.
Zodpovedný riešiteľ: PhDr. Anna Hlaváčová, CSc.
Doba riešenia: 1. 1. 2013 – 31. 12. 2015

Názov projektu: Spoločenské súvislosti vzniku Slovenského národného divadla
(The Social Context of the Establishment of the Slovak National Theatre)

Anotácia: Súčasná slovenská teatrológia prevzala od predchodcov zvyk jednoducho konštatovať, že v marci 1920 začalo v Bratislave pôsobiť Slovenské národné divadlo. Už za podrobnosť sa pokladá pripomínanie faktu, že ako SND začala pôsobiť Východočeská divadelní společnost riaditeľa a podnikateľa Bedřicha Jeřábka a že sa tak stalo na základe zmluvy s držiteľom koncesie, Družstvom SND. Teatrologicky nie je vôbec spracovaný spoločenský kontext - ani slovenský, teda do akej situácie vstúpila inštitúcia formálne národná, no zložením repertoáru orientovaná čechoslovakisticky, ani česky - veď divadelná spoločnosť, ktorá mala zmluvu so siedmimi východočeskými mestami uprostred sezóny činnosť ukončila a mestá ako Hradec Králové či Pardubice zostali zo dňa na deň bez profesionálnej divadelnej ponuky a napokon ani československy - prečo sa konceptom vytvorenia Družstva SND najskôr zaoberal Klub slovenských poslancov v pražskom parlamente a až následne sa v Bratislave uskutočnili kroky smerujúce k jeho vytvoreniu.
Zodpovedný riešiteľ: PhDr. Andrej Maťašík, PhD.
Doba riešenia: 1. 1 .2013 - 31. 12. 2015

empty
Valid HTML 4.01 Transitional Valid CSS 2 Opera browser Firefox browser
Last update: 25. 08. 2023 - ©Mike